Bolesť kĺbov – čo ju spôsobuje a ako sa jej raz a navždy zbaviť

V starobe nás môže potrápiť bolesť bedrového kĺbu. Po športe zase málokoho prekvapí bolesť ramenného kĺbu. Je to ale normálne? Čo na bolesť kĺbov funguje najlepšie a kedy sa oplatí ísť k lekárovi a nechať si stanoviť liečebný program?

Pohybový aparát sa skladá z kostí, kĺbov, svalov a šliach. Keby ich nebolo, nemohli by sme sa prevaľovať v posteli, chodiť na prechádzky ani sa posadiť na gauč, čítať knihy a pri tom upíjať po malých dúškoch kávu.

Zdajú sa vám vyššie uvedené príklady ako úplná samozrejmosť? V tom prípade si uvedomte, že kvôli starnutiu, chorobám ale aj nadmernému opotrebeniu prichádzame o kĺbovej chrupavky a o silu našich kostí. Čo sa prejavuje napríklad nočné bolesťou čeľustného kĺbu, alebo väčšej náchylnosti k zlomeninám.

Ak sa nehodláte s obmedzenou hybnosťou a bolesťami zmieriť, ponúkneme vám prehľad dôvodov, prečo sa necítite dobre a ich možné riešenie.

Najčastejšie príčiny bolesti kĺbov

Občas je diskomfort pohybového ústrojenstva úplne normálnym prejavom nášho „zmeneného“ stave. Na vine môže byť napríklad ťažká chrípka, ktorá oslabí celé telo. Bežná je aj bolesť kĺbov v tehotenstve, počas ktorého sa zvyšuje hmotnosť ženy a mení sa ťažisko jej tela. Akonáhle tieto stavy odznejú, veci sa opäť vracia do normálu.

Čo sa týka ochorení kĺbov, medzi tie, ktoré spôsobujú bolesť radíme:

 • Úrazy
 • Vírusové infekcie kĺbov
 • Lupus
 • Dnu
 • Artritídu
 • Osteoartritídu
 • Artrózu

To, čo trápi presne vás dovedie stanoviť len dôkladná lekárska prehliadka, počas ktorej podstúpite krvné testy (ktoré zistia hladiny kyseliny močovej v krvi, alebo zápalové markery v tele), ultrazvuk, CT alebo iné zobrazovacie vyšetrenie, ktoré pomôže odhaliť, čo sa v kĺbe deje.

príčiny bolesti kĺbov

Bolesť svalov a kĺbov

Klasická bolesť svalov a kĺbov, ktorá sa dostaví po tom, čo sme cvičili, alebo sme mali ťažký deň v práci, sa dá považovať za normálne. Tiež môže naznačovať, že sme ochoreli a mali by sme sa (aspoň na nejakú dobu) trochu viac šetriť. Na čo by sme si ale mali dať pozor je to, aby sme pre isté nadšenie nezačali ignorovať bolesť lakťa po tom, čo sme skončili s tenisom, golfom alebo sa squashom. V takom prípade by mohol byť príčinou tenisový, alebo lakeť, ku ktorého upokojeniu budú potrebné rehabilitácie. Rozhodne vám neuškodí ani to, keď prestanete bolestivú časť tela toľko preťažovať.

bolesť svalov a kĺbov
bolest klbov v noci

Bolesť kĺbov v noci

Bolesť kĺbov v noci môže naopak znamenať, že máte artritídu, alebo artrózu. Akonáhle prestanú byť vaše kĺby v pohybe, nedochádza k premazávanie kĺbových puzdier kĺbovou tekutinou. Čo môže spôsobovať bolesť a stuhnutie. (Bolesť je u takto chorých ľudí vždy horšia ráno, než sa rozhýbu.)

Keďže ide o choroby, ktoré sa nedajú vyliečiť svojpomocne, je dôležité, aby ste o tomto probléme spravili vášho ošetrujúceho lekára, ktorý vám predpíše lieky.

Náhla bolesť kĺbov

Ak vám nič nie je, ale kĺb vás začne trápiť náhle, napríklad po športe, alebo po zdvíhanie ťažkého bremena, v hre je najpravdepodobnejšie jeho úraz. U starších ľudí, alebo u mladších žien, ktoré k tomu majú predispozície, môže byť na vine aj strata kostnej hmoty, ktorá oslabuje aj kĺby. Potom stačí len jeden neopatrný pohyb a dôjde k samovoľnému zlomeniu krčku v bedrách, alebo zápästia. V žiadnom prípade sa nepokúšajte tento stav takzvane rozchodiť a bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

náhla bolesť kĺbov
stěovavá bolesť kĺbov

Sťahovavé bolesti kĺbov

V kontexte s ostatnými bolesťami kĺbov je veľmi zaujímavá sťahovavá bolesť kĺbov. Je niečo také vôbec možné? To viete, že je. Stačí, keď sa u vás rozvinie migrujúci artritída, ktorá sa prejavuje tým, že vás môže každú chvíľu bolieť niečo iné. Nemožno ale vylúčiť ani vplyv extrémne zriedkavé migrujúci osteoporózy.

Nevýhodou tohto typu bolesti je nesporne to, že pacient môže mať dobrý pocit z toho, že sa mu podarilo boľavý kĺb vyliečiť. V skutočnosti sa ale krátko na to bolesť presťahuje inam. Niekedy je na vine aj náš imunitný systém, ktorý napáda kĺby v domnení, že ide o nebezpečný objekt.

Ako sa zbaviť bolesti kĺbov

Ako na bolesť kĺbov hodláte ísť závisí od toho, aký je váš zdravotný stav, vek a životný štýl. Ak je za bolesťami chrípka, alebo chvíľkové pretiahnutia, je jasné, že nemá zmysel chodiť na komára s kanónom. Namiesto toho si naordinujte pokoj na lôžku a naberajte sily. U úrazov je zase dôležitá odborná fixácie, ktorá zaistí, že dôjde k správnemu hojenia. U tehotenstva naopak stačí počkať, až skončí. Potom by sa malo vaše telo vrátiť do normálneho stavu. Čo keď ale do žiadnej z týchto kategórií nezapadajú a začali ste sa liečiť s nejakou chorobou? Existuje nejaký tip, ako liečebnú kúru efektívne podporiť?

jak se zbavit bolesti kloubů

Kĺbová výživa

Či už sú vaše kĺby mladé, alebo starší, rozhodne im neuškodí, ak im pravidelne naservírujete kvalitnú kĺbovú výživu. Je ale dôležité brať na vedomie, že nie každá, ktorá sa predáva v obchode, alebo v lekárni, je dostatočne kvalitná. (V tejto chvíli hovoríme predovšetkým o preparátoch, ktoré obsahujú iba kolagén a nič ďalšie.)

V ideálnom prípade sa v zložení pozerajte po:

 • Kolagénu (II. Typu, ale ak je v kombinácii s I., je to ešte lepšie)
 • MSM
 • Vitamínu C (zlepšuje vstrebateľnosť kolagénu do tela)
 • Chondroitínu
 • Glukosamínu

Chondroitín a glukosamín sú látky, ktoré sa prirodzene nachádza v našich kĺboch. Ak chýba, chrupavka môže strácať kvalitu. Čo následne môže viesť k tomu, že vnímate bolesť.

kĺbová výživa a bolesť kĺbov

Viaczložkové typy kĺbovej výživy bývajú oproti tým s menej zložkami drahšie, ale na druhú stranu pracujú tam, kde to má naozaj zmysel.

Cvičenie

Keď nás bolí celé telo, na nejaký pohyb nemáme ani pomyslenie. Radšej ležíme a odpočívame. V tom ale spočíva obrovské nebezpečenstvo, pretože dochádza ako ku stuhnutosti, tak k strate svalov a silné kostnej hmoty. Preto siahnite po masti na bolesť kĺbov a skúste sa aspoň trochu pretiahnuť. Ak si trúfate, môžete sa vydať von na prechádzku, alebo cvičiť fitness chôdzu priamo u vás doma. (Keďže ide o cvičenie v aeróbnej zóne, príliš vás nevyčerpá a pomôže vám sa trochu rozhýbať.) Vaše nepríjemné pocity z pohybu by mohla po dlhodobom užívaní zmierniť aj už spomínaná dobrá kĺbová výživa.