Kosti, kĺby, svaly a šľachy – ako na zdravý pohybový aparát?

Bez pohybového aparátu by sme boli pekne pridaní. Nemohli by sme stáť, sedieť a dokonca sa ani poškrabať na nose. Pretože by sme nemali v chode svaly a kĺby, ktoré umožňujú ohýbanie a ovládanie končatín. Že ide o dôležité segmenty nášho tela si ale väčšinou uvedomíme až vo chvíli, keď sa s nimi niečo stane a nie je možné ich plnohodnotne použiť. Ako teda k celej veci pristupovať správne?

Pohybový aparát je základná konštrukcia nášho tela, na ktoré všetko stojí a padá. Kosti nám prepožičiavajú výšku a oporu chrbtice, ktorá sa stará o flexibilitu a správne držanie tela. Vďaka kĺbom môžeme chodiť, pretože bez nich by sme neohli ruky, ani nohy. A bez šliach by sme zase nemohli používať svaly, ktoré nám prepožičiavajú silu k tomu, aby sme zdvihli dieťa do výšky, alebo ubehli pár metrov na zastávku, na ktorej práve stojí autobus.

Ako to tak ale väčšinou býva, toho, čo máme neustále po ruke si zvyčajne nevážime. Až do chvíle, keď sa niečo pokazí a my o prirodzené schopnosti nášho tela prídeme. A je jedno, či následkom staroby, choroby alebo úrazu.

Keďže kúpele na pohybový aparát nemusí pri liečbe a rekonvalescencii zďaleka stačiť, poradíme vám, čo vaše telo potrebuje na to, aby mohlo správne fungovať.

Pohybový aparát človeka

Pohybový aparát je zodpovedný za to, aby sme sa mohli normálne hýbať. Jeho súčasťou sú kosti, kĺby, šľachy a svaly. Niektoré zdroje ale za pohybový aparát označujú len svaly. Keďže má kostra aj podpornú funkciu, v takýchto prípadoch sa označuje za opornú sústavu. My sa však v dnešnom článku zameriame na všetky segmenty, ktoré spolu navzájom súvisia.

kost klby svaly slachy

Ochorenia pohybového aparátu

Život nie je bohužiaľ len zaliaty slnkom. Niekedy sa môže stať, že svoju neopatrnosťou, vplyvom genetiky alebo choroby o svoju pohyblivosť prídeme. Keď k tomu dôjde, je nutné napřít všetky sily a pokúsiť sa dopady svojho aktuálneho stavu zmierniť, kompenzovať alebo vyliečiť.

Medzi ochorenia pohybovej sústavy radíme:

  • Zápal šliach
  • Syndróm karpálneho tunela (hoci vychádza z niečoho trochu iného, znemožňuje ovládanie končatiny)
  • Reumatoidnú artritídu
  • Osteoartróze
  • Zlomeniny
  • Fibromyalgii
  • Osteoporózu
  • Artrózu
onemocnenie pohyboveho aparatu

V podstate hovoríme o všetkých stavoch, ktoré majú dlhšie trvanie (prípadne sú chronické) a ktoré majú negatívne dopady na náš normálny pohyb. Trebárs následkom rednutie kostí, alebo kvôli boľavým a stuhnutým kĺbom.

Správna starostlivosť o pohybový aparát

Aby nám naše pohybové ústrojenstvo vydržalo funkčné čo možno najdlhšie, mali by sme sa zamerať na správnu starostlivosť o neho. Inak sa jedného dňa prebudíme a zistíme, že sme zaspali dobu a už sa nikdy viac nepostavíme na nohy. (Znie to možno drasticky, ale skúste sa zaujímať o kondíciu našich seniorov a príbuzných.)

Kosti

Kosti tvoria úplný základ všetkého. Ak nie sú dostatočne silné, nemôžu nám poskytovať oporu a ľahko sa lámu. Napríklad aj v krčku bedra, alebo v zápästí. Vplyvom rednutie kostí sa navyše môžeme zmenšovať a spôsobíme si vážne úrazy aj pri veľmi malom traume, z ktorého by každý iný vyšiel celkom v poriadku.

Aby kosti prospievali a nič zásadné im nechýbalo, doprajte im dostatok vápnika a vitamín D. Ideálne v kombinácii s vitamínom C, zinkom, horčíkom a vitamínom K2. (Pozor, vitamíny D a K sú rozpustné v tukoch. Vyššie dávky môžu byť pre organizmus toxické.) Dobrú službu vám preukáže aj pravidelný pohyb, ktorý stimuluje kosti k tomu, aby boli silnejšie. V prípade, že máte v rodine zlé genetickej predispozície, nechajte si (aj v mladom veku) urobiť denzitometrické vyšetrenie, ktoré zistí hustotu vašich kostí.

kosti
klby

Kĺby

Aby sa mohli kosti ohýbať, potrebujú kĺby. Vďaka nim môžeme ovládať prstami na rukách a na nohách, ohýbať kolená alebo lakte. Asi najväčšiu škodu dokáže napáchať ochorenia kĺbov. Nemusíme chodiť nikam ďaleko. Menovať by sme mohli dnu (ktorá v kĺboch koncentruje kyselinu močovú), artrózu, alebo artritídu. Neplechu dokáže napáchať aj dlhodobé preťažovanie kĺbov. Napríklad počas hrania tenisu, alebo golfu.

Aby kĺby pri pohybe neboleli, potrebujú zdravé chrupavky, ku ktorých úbytku u niektorých ľudí čas od času dochádza. Preto by sme mali užívať kvalitnú kĺbovú výživu s MSM, glukosamínom, chondroitínom, vitamínom C a ďalšími látkami, ktoré im dajú všetko, čo potrebujú na zmiernenie bolestí a obnove. Opäť je dôležitý pohyb, ktorý umožní premazanie kĺbových puzdier kĺbovou tekutinou.

Svaly

O svalovú hmotu by sa nemali zaujímať len zapálenia bodybuilderi a športovci. Dôležitá je aj pre mamičku s malými deťmi, alebo pre robotníka na stavbe. Vďaka svalom podávame dobré fyzické výkony a máme kapacitu zdvíhať primerane ťažké bremená. Navyše majú dobrý vplyv na rýchlosť nášho metabolizmu.

Výhodou svalov je, že sa dajú celkom ľahko vytrénovať. Nevýhodou je zase to, že ak nemajú správnu výživu a nepoužívame je, veľa rýchlo o ne prídeme. Preto by sme sa mali prirodzene hýbať a jesť dostatok bielkovín, ktoré zabezpečia, že sa nestratí.

svaly
šlachy

Šľachy

Šľachy upínajú svaly ku kosti. Za normálnych okolností o nich skoro nevieme. Pokiaľ ale začnú vysychať, môžu zo seba vydávať zvuk, ktorý možno pripodobniť k praskaniu. Natiahnutá šľacha navyše môže spôsobiť celý rad nepríjemností. Trebárs tenisový, alebo lakeť. Z toho dôvodu by sme mali šlachám dopriať optimálnu záťaž vyváženú odpočinkom. V prípade nutnosti vám od problémov uľaví správna rehabilitácie.

Aké látky prijímať?

Telo je komplexný systém, takže čím viac živín mu dodáte, tým to pre neho bude lepší. Ako už bolo povedané, kosti potrebujú vápnik, vitamín D, vitamín K2, horčík a zinok. Kĺbom zase urobíte radosť kolagénom, vitamínom C, glukosamínom, chondroitínom a MSM. Normálnu funkciu svalov podporíte poriadnou dávkou bielkovín.

Ak máte strach, že všetky tieto látky nedokážete telu dodať len prostredníctvom stravy, obstarajte si komplexné výživové doplnky, ktoré prispievajú k normálnemu stavu kostí, svalov a kĺbov. A hlavne nezabúdajte na pohyb.