Kolagén – podporí zdravie kĺbov a chrupaviek

Vieme, že kolagén je dobrý na vlasy a pleť. Tušili ste ale, že nezastupiteľnú úlohu má aj v rámci normálnej funkcie nášho pohybového ústrojenstva? Ak nie, povieme vám, čo je prírodný kolagén a kde nájsť kolagén v potravinách.

Hydrolyzovaný kolagén si našiel cestu do širokého spektra doplnkov stravy, ktoré si možno kúpiť prostredníctvom internetu, alebo v kamennej lekárni. (Niektoré sa dokonca pýši tým, že obsahujú morský kolagén.) Nie je to ale len veľa kriku pre nič? Naozaj má tak zásadný účinky, že sa hodí ho užívať každý deň? A dá sa vôbec nejako jednoducho orientovať v jeho typoch?

Na to všetko a oveľa viac vám odpovieme nižšie.

Čo je to kolagén

Kolagén je skleroprotein (proteín vláknitého tvaru) a vo vode nerozpustná bielkovina. Tá je v našom tele prirodzene prítomná. Najčastejšie v spojivových tkanivách. Jej zastúpenie v tele je asi 30%. Pokiaľ má niekto jej poruchu, môže to viesť k degeneratívnym chorobám ciev, svalov či srdca. Na jej správnom vstrebávanie má významný podiel vitamín C.

Čo je to kolagén
Kolagén typu 1

Kolagén typu 1

U kolagénu je známych približne 27 rozdielnych foriem. V našej kultúre sa ale najviac hovorí o kolagénu I. a II. typu. Keďže každý z nich pôsobí na niečo trochu iné, oplatí sa vedieť, aký je medzi nimi rozdiel.

Najväčšie zastúpenie v tele má kolagén typu 1, ktorý sa nachádza v kostiach, membráne dúhovky, v kôre vaječníkov, vo väzivových chrupavkách alebo v závesnom aparáte zubov. Tiež sa často pridáva do kozmetických prípravkov, ktoré majú zabraňovať predčasnému starnutiu pokožky.

Kolagén typu 2

Aj keď je zastúpenie kolagénu 2. typu v tele menej rozšírené, rozhodne to neznamená, že ho k ničomu nepotrebujeme. Najčastejšie ho nájdeme v chrupavkách, ktoré obklopujú naše kĺby. Kolagén typu 2 sa teda pridáva predovšetkým do doplnkov stravy, ktoré sú určené pre podporu kĺbov.

Z vyššie popísaných rozdielov je celkom dobre poznať, že u skrášľujúceho kolagénu má najväčší potenciál kolagén 1. typu. U kĺbov zase kolagén typu 2.

Kolagén typu 2

Na čo je kolagén dobrý?

Vzhľadom k tomu, že je kolagén nášmu telu vlastná (ale vplyvom starnutia a niektorých nerestí ho stráca), jeho doplnenie nám nemôže nijako uškodiť. Skôr naopak. Okrem toho, že sa správnym typom kolagénu podporíte svoju krásu môžete účinne bojovať s bolesťami a stuhnutosťou počas snahy o pohyb.

Kolagén na kĺby

Kolagén je neoddeliteľnou súčasťou chrupavky. Preto sa pridáva do voľnopredajných doplnkov stravy na kĺby. Ideálne by mal byť ale doplnený aj o vitamín C, ktorý zlepšuje jeho reálnej zužitkovanie organizmom. Spolu s chondroitínom, glukozamínom a MSM môže navyše prispieť k tomu, že chrupavky kĺbov dostanú optimálnu výživu, ktorá je dôležitým faktorom pre ich obnovu.

Kolagén na kĺby
Kolagén na chrupavky

Kolagén na chrupavky

Predchádzajúci bod s týmto ďalším priamo súvisí. Nemôžeme očakávať, že sa budeme hýbať bezbolestne a plynule, ak nemáme chrupavku, ktorá pokrýva kosť, ktorá na kĺb prilieha. (V podstate ide o taký nárazník, ktorý zabezpečuje, že kĺb nedrie o porézny kosť.) Samozrejme, vznik niektorých degeneratívnych chorôb chrupavky nemôže byť v určitých prípadoch odvrátiť, užívaním doplnkov stravy na kĺby s kolagénom ale môžeme minimalizovať škody a podporiť liečbu stanovenú lekárom.

Ako získať kolagén?

Ak by sme hľadali kolagén v jedle, našli by sme ho len v niekoľkých (nie práve vábných) potravinách. Jedným z variantov, ako sa k nemu dostať, je konzumácia kvalitných vývarov, ktorých základom nie je kocka bujónu, ale vývar z kostí. Tiež by sme museli jesť chrupavky a oči. Čo práve nie je spôsob, ako naštartovať deň. Z toho dôvodu je pre väčšinu z nás oveľa prijateľnejšie ho brať z doplnkov stravy.

Ďalej si môžete pochutnať na potravinách, ktoré podporujú jeho tvorbu, medzi ktoré patria:

  • Kuracie mäso
  • Ryby
  • Vaječné bielky
  • Citrusové ovocie
  • Bobuľovité ovocie
  • Cesnak
  • Fazuľa
  • Zelené listové šaláty
  • Kešu orechy
  • Paradajky

Kolagénu v našom tele zásadne nerobí dobre nadmerný príjem rafinovaných cukrov, absencia ochrany proti slnečnému žiareniu a fajčenie.

Ako získať kolagén

Ako ho správne užívať

To, ako máte kolagén užívať veľa záleží na tom, aký doplnok stravy si vyberiete. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch možno zohnať kapsule s jeho obsahom (zvyčajne ide o doplnky stravy na kožu, nechty a pleť), väčšinou sa z neho vyrába prášok, ktorý sa rozpúšťa vo vode. (Opäť pripomíname, že je potrebné kontrolovať, či ide o správny typ kolagénu a či je kombinovaný s vitamínom C.)

Najlepšie je, ak sáčok, alebo stanovené množstvo, ktoré si naberiete odmerkou, necháte rozpustiť v studenej vode. Kolagén zvyčajne nijako nechutí, takže sa nemusíte báť, že by ste jeho konzumácii nezvládli.