Rast kostí – v akom veku sa končí a dá sa podporiť?

Kosti sú jedným z najdôležitejších článkov tela človeka. Bez nich by sme nemali žiadnu formu, tvar, ani schopnosť pohybu. (Ak áno, tak si ho nevieme predstaviť.) V určitej fáze života sa ale môžeme stretávať s úbytkom kostnej hmoty a častejším rizikom zlomenín. Dá sa tento stav nejako napraviť?

Keď sa narodíme, máme len niekoľko málo centimetrov. Počas nasledujúcich rokov rastieme a silnie, až dosiahneme svoje konečné výšky. Mohlo by sa teda zdať, že od tejto chvíle už k žiadnemu rastu, alebo obnove kostí nedochádza.

Áno, aj nie. Aj kosti dospelého človeka sa môžu regenerovať. Ako inak si vysvetliť, že po prekonaní zlomeniny poškodené miesto zasa zrastie. Faktom ale je, že s postupom času sa tento mechanizmus spomalí a môže vyústiť v nebezpečnej rednutie kostí, ktoré končia diagnostikou osteoporózy.

Ak sa jej bojíte, alebo sa snažíte zvrátiť jej predstupeň, ktorým je osteopénie, povieme vám, čo môžete urobiť.

Čo sú to kosti

Kosť je tvrdá mineralizovaná spojivové tkanivo, ktorá je dôležitou súčasťou ľudského skeletu. Jej primárna funkcia je ochrana vnútorných orgánov a opora nášho tela. V tele sa nevyskytne len tak. Primárnym mechanizmom jej tvorby je proces osifikácie, ktorá funguje na princípe skostnatenie väziva, či chrupavky. Kosti počas nášho života prechádzajú neustálou remodeláciu. Nielen pozitívnym, ale bohužiaľ aj negatívnym spôsobom.

Čo sú to kosti

V akom veku končí rast kostí

Doba rastu človeka sa zastavuje v období puberty. Na vrchole tvorby kostnej hmoty sme potom asi v 30 rokoch života. Od tej doby dochádza k ich pozvoľnému úbytku, ktorý sa u žien obvykle ešte urýchli tým, že prekonajú obdobie menopauzy. Nie je ale vylúčené, že u niektorých ľudí, ktorí majú vrodené genetické predispozície dôjde k naštartovaniu straty kostnej hmoty ešte pred dovŕšením 30. roku života.

V akom veku končí rast kostí

Podpora rastu kostí

Toho, že sa kosti prakticky neustále remodelujú možno využiť pri zvládaní osteopénie a osteoporózy. Keďže strata kostí nemusí bolieť, určite je vhodné sa objednať na denzitometria, ktorá odhalí, ako si stojíte. (Mladí záujemcovia o vyšetrenie si ho musí uhradiť, v súčasnej dobe sa cena výkonu pohybuje okolo 700 korún.) Ide o bezbolestnú metódu, ktorá nevyžaduje odber krvi a ktoré je hotová počas 15 minút.

Či už denzitometria ukázala, že speje k osteoporóze, alebo chcete zapracovať na prevenciu, zdravie kostí prospejete:

 • Prísunom vitamínu D
 • Prísunom vitamínu K2
 • Prísunom vápnika, zinku a horčíka
 • Pohybom
 • Nikotínovú abstinenciou
 • Obmedzením alkoholu
 • Užívaním kolagénu
 • Užívaním nenasýtených mastných kyselín Omega-3
 • Obmedzením soli
 • Obmedzením sladkostí a sladkých limonád
 • Obmedzením kávy
Podpora rastu kostí

Tiež sa nestane nič zlé, ak podporíte svoj pohybový aparát dlhodobým užívaním doplnkov stravy, ktoré sú určené pre normálnu funkciu svalov, kostí a kĺbov.